Testy na myším modelu HCH prokázali pozitivní vliv vlákniny na paměť
Konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny vedlo ke zlepšení paměti a snížení chování podobného depresi u myšího modelu Huntingtonovy choroby, uvádí nová studie.
„To, co jsme našli, je velmi vzrušující. Poprvé jsme ukázali, že vysoký příjem vlákniny nejen zlepšil gastrointestinální funkce, ale také zlepšil kognici a chování," řekl Anthony Hannan, PhD, hlavní autor studie z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health v Austrálii. v tiskové zprávě ústavu .
Navíc podle Hannona a týmu jejich výsledky u myší naznačují, že vláknina ve stravě může oddálit nástup Huntingtonových příznaků.
Studie „ Vláknina z potravy propůjčuje terapeutické účinky v preklinickém modelu Huntingtonovy choroby " byla publikována v Brain, Behavior and Immunity.
Výzkum spojení střeva a mozku vliv na projevy HCH
Huntingtonova choroba je progresivní neurodegenerativní onemocnění způsobené mutacemi v genu HTT , které vedou k tvorbě toxických shluků proteinu huntingtin. To má za následek řadu příznaků , které zahrnují motorické, kognitivní a psychiatrické problémy.
Stále více důkazů podporuje existenci a důležitost spojení mezi střevem a mozkem, stejně jako jeho zapojení do neurodegenerativních onemocnění.
Ve skutečnosti byly u Huntingtonových pacientů hlášeny střevní problémy a Hannan a kolegové dříve ukázali, že lidé nesoucí mutace HTT mají odlišný profil střevní mikroflóry ve srovnání s nenositeli.
Střevní mikroflóra zahrnuje rozsáhlou komunitu přátelských mikroorganismů, které kolonizují gastrointestinální trakt a pomáhají udržovat vyváženou funkci střev. Chrání také před organismy způsobujícími onemocnění a ovlivňují imunitní systém člověka.
Další studie uvádějí asociace „mezi mikroby odlišně [přítomnými] u pacientů s HD [Huntingtonovou nemocí] se zánětlivými markery a kognitivní výkonností," napsali vědci.
Dietní vláknina je rostlinný materiál v potravinách, které lidské tělo nestráví, ale které napomáhá pohybu střev a je metabolizováno střevními bakteriemi na molekuly, o kterých je známo, že regulují funkci střev. O takových molekulách je také známo, že se podílejí na ose mikrobiota-střevo-mozek.
V této studii vědci použili myší model Huntingtonovy choroby k testování účinků vlákniny na gastrointestinální funkce, kognitivní funkce a chování. Zvířata byla krmena stravou obsahující 10 % vlákniny, 5 % vlákniny nebo žádnou vlákninu.
"V práci s preklinickým modelem jsme testovali dopad vysoké, střední a nulové úrovně spotřeby vlákniny," řekl Hannan.
Výsledky ukázaly, že myši krmené stravou s vysokým obsahem vlákniny vykazovaly významně lepší neprostorové krátkodobé učení a paměť, jak bylo hodnoceno pomocí nového testu rozpoznávání objektů.
Bylo zjištěno, že dieta s vysokým obsahem vlákniny zlepšuje zdraví trávení u myšího modelu
Kromě toho myši na dietě s vysokým obsahem vlákniny také plavaly výrazně delší dobu během Porsoltova testu plavání. Tento test se používá jako měřítko chování podobného depresi, přičemž delší doba plavání ukazuje na menší depresi.
Testy prostorového krátkodobého učení a paměti a hodnocení motorických funkcí ukázaly podobné skóre jako test plavání u myší krmených různými hladinami vlákniny.
Tato zjištění naznačují, že dieta s vysokým obsahem vlákniny byla „úspěšná při zmírňování deficitů chování, modelování neurologických a psychiatrických symptomů u HD myší," napsal tým a dodal, že „strava s vysokým obsahem vlákniny může mít terapeutický potenciál u klinické HD".
Kromě toho strava s vysokým obsahem vlákniny prokázala významné výhody pro zažívací zdraví myší.
Myši s Huntingtonovou chorobou mají charakteristicky méně vody ve stolici, což způsobuje, že výkaly jsou tvrdší a přispívá k zácpě. Myši krmené stravou s vysokým obsahem vlákniny měly výrazně vyšší obsah vody ve stolici, takže jejich výkaly byly měkčí a doba jejich průchodu střevy se zkrátila na dobu u zdravých myší. Kromě toho byl vysoký obsah vlákniny spojen se známkami menšího zánětu střev.
Analýzy střevní mikroflóry myší ukázaly, že strava s vysokým obsahem vlákniny vedla ke změnám v relativním množství určitých typů bakterií. Změny vyvolané stravou byly odlišné mezi myším modelem a myšmi bez Huntingtonovy choroby, poznamenal tým.
„Střevní mikrobiom v našem myším modelu Huntingtonovy choroby, nesoucí mutaci genu pro lidskou chorobu, reagoval na vysoký příjem vlákniny odlišně ve srovnání s myšmi bez Huntingtonovy choroby. To je v souladu s naším předchozím objevem, že střevní mikrobiom je u Huntingtonovy choroby pozměněn," řekla Carolina Gubertová, jedna z prvních autorek studie ve Florey.
Výzkumníci navrhli, že změny ve střevním mikrobiomu mohou přispět ke kognitivním a behaviorálním účinkům stravy s vysokým obsahem vlákniny. Zdůraznili však, že budou zapotřebí další studie, které by tyto výsledky ověřily a přesně určily, jak strava s vysokým obsahem vlákniny ovlivňuje Huntingtonovu chorobu.
Jednou z oblastí pro další studium je vliv stravy s vysokým obsahem vlákniny na nástup příznaků, uvedli vědci.
"Tato zjištění naznačují, že intervence s vlákninou ve stravě mohou mít terapeutický potenciál u Huntingtonovy choroby, aby oddálily klinický nástup," napsali.
Tým nyní plánuje spolupráci s australskými a mezinárodními kolegy na zahájení klinické studie, která by zhodnotila účinky takové diety s vysokým obsahem vlákniny u pacientů.
autor: Marisa Wexler
zdroj: www.huntingtondiseasenews.com