HD Immune hledá protilátkovou léčbu HCH
Nově zahájená společnost známá jako HD Immune se sídlem ve Vídni pracuje na vývoji protilátkové léčby Huntingtonovy choroby.
Potenciální terapie se ukázala jako slibná na myším modelu, podle studie „ Snížení huntingtinu imunoterapií zpomaluje progresi onemocnění u myšího modelu Huntingtonovy choroby ", která byla publikována v Neurobiology of Disease.
„HD Immune začíná v pozici, kdy máme velmi působivá předklinická data prokazující účinnost léčby transgenního modelu Huntingtonovy choroby naší hlavní monoklonální protilátkou," řekl Stefan Bartl, PhD, generální ředitel HD Immune a hlavní autor studie. v tiskové zprávě společnosti.
Protilátky pomáhají nasměrovat imunitní systém k vnímaným hrozbám
Huntingtonova choroba je způsobena mutacemi , které vedou k produkci abnormální formy proteinu huntingtin. Protilátka výzkumníků, nazvaná C6-17, je navržena tak, aby se specificky držela mutované verze tohoto proteinu.
Protilátky jsou proteiny vytvářené imunitním systémem, které pomáhají bránit se před hrozbami. Monoklonální protilátky jsou typem laboratorní protilátky, která umožňuje hromadnou produkci.
Když se protilátka naváže na svůj cíl, signalizuje blízkým imunitním buňkám, aby tuto hrozbu spotřebovaly a strávily prostřednictvím procesu zvaného fagocytóza. Teoreticky by fagocytóza mutovaného huntingtinu mohla pomoci odstranit protein způsobující onemocnění postihující pacienty.
Výzkumníci poznamenali, že protilátky jsou pro tuto aplikaci obzvláště užitečné, protože mohou cílit na mutovaný protein jak v mozku, tak ve zbytku těla, zatímco mnoho jiných typů léčby je omezeno na jedno nebo druhé místo.
Mutovaný huntingtin „je všudypřítomně exprimován, a proto se stále více uznává, že HD je systémová porucha s funkční souhrou mezi mozkem a periferií," napsali vědci.
Protilátky se také zaměřují pouze na protein, který je mimo buňky, zatímco jiné typy léčby ve vývoji, jako jsou antisense oligonukleotidy (ASO), mají za cíl snížit produkci proteinu uvnitř buněk. Tyto dva typy léčby mohou být užitečné v kombinaci, řekli vědci.
„Přístup protilátek proti [mutovanému huntingtinovému proteinu] by mohl být dále vyvinut jako jediná léčebná modalita, ale také jako kombinační léčba společně s metodami cílení na DNA/RNA, což přináší maximální přínos pro pacienta," napsali.
V předběžných buněčných experimentech vědci ukázali, že protilátka C6-17 by se mohla nalepit na mutovaný protein huntingtin a aktivovat, jak bylo navrženo, fagocytózu imunitními buňkami. Tým poté protilátku testoval na myším modelu Huntingtonovy choroby nazvaném model YAC128.
Zjištění ukázala, že po třech měsících léčby protilátka snížila hladiny mutovaného proteinu huntingtin o 15 % ve striatu (část mozku, která je tvrdě zasažena Huntingtonovou chorobou).
Testy motorických funkcí měly tendenci vykazovat pomalejší pokles u myší, kterým byla podávána protilátka než simulovaná léčba, ale většina rozdílů nebyla statisticky významná, což znamená, že je matematicky věrohodné, že by tento rozdíl mohl být způsoben náhodnou náhodou. To naznačuje „obecný, ale částečný přínos motorického výkonu při léčbě [monoklonální protilátkou] C6–17," uvedli vědci.
Tyto experimenty zejména používaly myší verzi protilátky C6-17. Vědci nyní pracují na vytvoření lidské verze protilátky pro další testování.
"Jsme v procesu humanizace této protilátky pro léčbu pacientů s cílem zpomalit progresi onemocnění, a tím zvýšit kvalitu života pacienta," řekl Bartl.
autor: Marisa Wexler
zdroj: www.huntingtondiseasenews.com